Wyjazd do Europarlamentu - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Wyjazd do Europarlamentu
niedziela, 16 grudnia 2018 roku

Czy pamiętacie zeszłoroczny konkurs „Euroscola 2017”? Tak, to właśnie nasza klasa (obecna III D) zajęła wysokie, drugie miejsce tej edycji. Film „Obywatele Europy – twoje prawa w UE” przygotowany przez III D i Konrada Juźwiuka (absolwenta naszej szkoły) pod opieką pana Włodzimierza Wawulskiego i pani Iwony Anny Czyżyk stał się biletem na wyjazd do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Nasza przygoda zaczęła się w dniu 25 listopada br., kiedy to pełni entuzjazmu opuściliśmy granice naszego państwa. Droga na zachód Europy była długa i męcząca, podobnie jak w kasowych amerykańskich filmach. Brakowało tylko mocnego wątku akcji, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną Francji można powiedzieć, że to również miało miejsce.

Pobyt w malowniczej Francji zaczęliśmy od zwiedzania Strasburga. Miasto, ze względu na świąteczny klimat, ubrane zostało w kolorowe iluminacje i ozdoby. Zobaczyliśmy średniowieczną Katedrę Najświętszej Marii Panny, Plac Gutenberga oraz Plac Klebera. Architektura miasta przeniosła nas w odległe czasy, a z racji słyszanego wokół języka francuskiego poczuliśmy się jak w bajce.

Odwiedziliśmy Musee d'Art Moderne et Contemporain, dla niewtajemniczonych po prostu muzeum sztuki. Każdy z nas znalazł coś, co go zafascynowało. Miłym odprężeniem był rejs statkiem spacerowym dookoła Strasburga, który jeszcze bardziej utwierdził nas w tym, że jesteśmy w pięknym zabytkowym mieście.

Warto wspomnieć, że mieliśmy okazję wejść do siedziby Conseil de l’Europe (Rada Europy). W czasie wizyty obejrzeliśmy film o działaniach i osiągnięciach Rady Europy oraz zwiedziliśmy salę plenarną, w której odbywają się posiedzenia przedstawicieli Rady Europy. Korzystając z tego, że znajdowaliśmy się na pograniczu Francji i Niemiec odwiedziliśmy Kehl (miasteczko niemieckie), gdzie weszliśmy na wieżę widokową, z której rozciągał się widok na Strasburg.

Najważniejszym punktem naszego wyjazdu był udział w programie Euroscola, który odbył się w Europarlamencie. Wszyscy w zwartym szyku i pełnej gotowości przekroczyli próg najważniejszego budynku w Strasburgu. Poczuliśmy się ważni, w końcu mieliśmy okazję zaistnieć na międzynarodowej arenie europejskiej. Brzmi dumnie, prawda? Tak też wyglądaliśmy, a przynajmniej próbowaliśmy. Na Sali obradowej Parlamentu Europejskiego naszą szkołę dzielnie  reprezentowali Magdalena Leonkiewicz i Jakub Wieremiejuk, którzy w kilku zdaniach przedstawili naszą grupę. W trakcie posiedzenia odbyła się dyskusja na temat budowy Europy oraz jej przyszłości. Po obiedzie miało miejsce zebranie grup roboczych w salach komisji. Uczestnicy wymieniali swoje poglądy na temat spraw pierwszorzędnych w Europie, które później były prezentowane na posiedzeniu plenarnym. Wszyscy byliśmy w wymieszanych grupach, w skład których wchodziła młodzież z różnych krajów członkowskich. To był prawdziwy sprawdzian znajomości języków obcych. Na zakończenie wybrzmiał hymn europejski, który podkreślił, że chociaż pochodzimy z różnych krajów łączy nas przynależność do Unii.

Po ciężkim dniu obrad i dyskusji, z wielkim żalem musieliśmy opuścić Francję i ruszyć w dalszą drogę , jak na bohaterów kasowego kina przystało. Szkoda tylko, że ta droga prowadziła prosto do domu i realiów zbliżającej się matury. Mimo wszystko wspomnienia zostaną z nami na długo.

Weronika Niczyporuk