Wyjazd studyjny do Brukseli na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Barbary Kudryckiej - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

czwartek, 21 czerwca 2018 roku
Kategoria: Wycieczki

W ostatnich dniach miałem niezwykłą przyjemność gościć w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wyjazd był nagrodą za zdobycie III miejsca w konkursie „Obiektyw na #UE”. Organizatorem konkursu była Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani prof. Barbara Kudrycka.

Zdjęcie zrobiłem 1 maja 2004r. w Białymstoku na Plantach. Odbywało się wtedy świętowanie wejścia naszego kraju do UE. Przedstawia ono Podlaskich Strażaków tuż po wciągnięciu na maszt (drabinę wozu strażackiego) flagi Unii Europejskiej. Fotografia jest symboliczna - flaga UE pokazuje nasz polityczny, gospodarczy i społeczny związek z Unią Europejską. Od 1 maja 2004 możemy swobodnie podróżować, osiedlać się, podejmować pracę, studiować w państwach UE. I może mało zdajemy sobie z tego sprawę, ale automatycznie staliśmy się obywatelami UE.

Najważniejszym punktem programu wyjazdu była wizyta w Parlamencie Europejskim, podczas której wysłuchaliśmy prelekcji na temat funkcjonowania Parlamentu i Unii Europejskiej. Ponadto wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy brukselską starówkę z przepięknym Grand Place, odwiedziliśmy dzielnicę królewską, Atomium i Pawilon Chiński.

W programie wyjazdu studyjnego było również zwiedzanie wyjątkowych belgijskich miasteczkach – Brugii, która z uwagi na liczne kanały zwana jest „Wenecją Północy” oraz Dinant - urocze miasteczko z pięknie położoną na wzgórzu Cytadelą, słynące z urodzonego tam wynalazcy saksofonu Antoine Josepha Saxa.

Serdecznie dziękuję całej społeczności szkolnej, przede wszystkim moim uczniom, ich rodzicom, moim koleżankom i kolegom nauczycielom, pracownikom szkoły za ogromne zaangażowanie i głosowanie na zdjęcie. To dzięki Waszym głosom (a było ich aż 5907) moje zdjęcie zdobyło III miejsce i nagrodę w postaci 4-dniowego wyjazdu studyjnego do Brukseli.

Sławomir Niedźwiecki

Nagrodzone zdjęcie. 1 maja 2004r. Białystok, Planty. Świętowanie wejścia naszego kraju do UE. Podlascy strażacy tuż po symbolicznym wciągnięciu na maszt (drabinę wozu strażackiego) flagi Unii Europejskiej. Fot. Sławomir Niedźwiecki