Konkurs Wiedzy o Mediach - Etap Ogólnopolski - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Konkurs Wiedzy o Mediach - Etap Ogólnopolski
wtorek, 14 kwietnia 2015 roku

W dniach 20-21 marca 2014 w Warszawie odbył się dwuczęściowy ogólnopolski etap Konkursu Wiedzy o Mediach. Do ostatniego etapu zakwalifikowały się trzy uczestniczki z naszej szkoły: Dominika Nowicka kl. I, Ewelina Dobosz i Barbara Jarocewicz z klasy III.

W piątkowy poranek wszyscy uczestnicy z województwa podlaskiego ruszyli do Warszawy.  160 uczestników pisało godzinny test wielokrotnego wyboru na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Konkurencja była niezwykle duża. Była to  pierwsza edycja tego konkursu, dlatego też poziom trudności był nieco wyższy; uczestnicy nie wiedzieli czego się spodziewać. Wszyscy starali się zdobyć jak najwyższą lokatę, ponieważ nagrody były bardzo atrakcyjne.  Uczestnicy klas maturalnych walczyli o indeksy na uczelnie wyższe, natomiast pozostali uczestnicy mieli szansę na zdobycie cennych nagród rzeczowych.

Test obejmował wiedzę z zakresu szeroko pojętego pojęcia mediów. Po napisaniu testu wszystkich uczestników czekała chwila odpoczynku w Centrum Nauki Kopernik. Po powrocie zostały przedstawione wyniki, które okazały się dla nas niezwykle korzystne. Po części pisemnej wśród maturzystów na 4 pozycji znalazła się Ewelina Dobosz, natomiast Barbara Jarocewicz uzyskała 48 lokatę. Ta informacja oznaczała, że dwie uczestniczki z naszej szkoły zostały laureatkami i zdobyły indeksy na wybrane uczelnie wyższe w całej Polsce. Dominika Nowicka znalazła się na dalszym miejscu, ale, jak na pierwszoklasistkę, jej wynik był godny podziwu.

Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do hotelu Ibis, gdzie mieliśmy zapewniony nocleg i wyżywienie. Następnego dnia dwunastu uczestników o najwyższej liczbie punktów zmierzyło się w quizie obejmującym tematykę medialną. Tu nie było już kilku wariantów odpowiedzi, liczyła się szybkość, spryt i wiedza ogólna uczestników. Po tej części Ewelina Dobosz znalazła się na 8 pozycji, uzyskując tym samym wartościowe nagrody m.in. staż w wybranym medium firmy Bauer, tablet i inne nagrody rzeczowe.

Na tle tak dużej konkurencji, dziewczyny zaprezentowały się na bardzo wysokim poziomie. Za pomoc w przygotowaniu do konkursu serdeczne podziękowania należą się prof. Włodzimierzowi Wawulskiemu.