Jak wspierać dzieci w trudnym okresie izolacji społecznej – wskazówki dla rodziców - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Jak wspierać dzieci w trudnym okresie izolacji społecznej – wskazówki dla rodziców
sobota, 30 maja 2020 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty  

Epidemia koronawirusa i związana z nią izolacja wywołują w nas uczucia takie jak lęk, stres i niepewność. Szczególnie silnie odczuwają je dzieci, te młodsze i te starsze, nastoletnie.
Chociaż każde dziecko inaczej sobie radzi z takimi emocjami, to w obliczu zamkniętej szkoły, odwołanych wydarzeń i ograniczenia kontaktu z rówieśnikami bardzo potrzebują  wsparcia i miłości najbliższych. Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

6 wskazówek, jak można wspierać dzieci w tym trudnym czasie
1. Bądź spokojny
Rodzice powinni spokojnie rozmawiać ze swoimi dziećmi o epidemii, izolacji i innych problemach. Powinni zachęcać dzieci, aby informowały ich, jeśli nie czują się dobrze lub boją się zakażenia. Tylko dzięki temu rodzice będą mogli szybko im pomóc.
Należy przypominać dzieciom o zasadach bezpieczeństwa w celu uniknięcia zakażenia i problemów zdrowotnych.
2. Pozwól dziecku odczuwać emocje i o nich mówić
Rodzice powinni pozwolić dzieciom na smutek i złość. Brak aktywności, spotkań z kolegami i koleżankami, odwołane mecze, koncerty, imprezy to poważne straty dla nastolatków, chociaż z perspektywy dorosłych to niekoniecznie ważne powody do płaczu. Jeśli rodzice mają wątpliwości, jak się zachować, to empatia i wsparcie są najlepszym rozwiązaniem.
3. Kontroluj swoje emocje i zachowanie
To oczywiste, że dorośli także są zaniepokojeni trudną sytuacją związaną z epidemią. Jednak ważne jest, aby zrobić wszystko, aby nie dzielić się z dziećmi swoimi lękami i nie okazywać obawy. Kontrolowanie emocji może być trudne, ale pamiętajmy, że to rodzice zapewniają swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa.
4. Sprawdź, jakie informacje docierają do twoich dzieci
W mediach krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat zakażeń i sytuacji epidemicznej. Należałoby sprawdzić, co dziecko uważa za prawdę i obalić mity. Jeżeli mamy nie wystarczającą wiedzę możemy wspólnie poszukać informacji na stronach internetowych wiarygodnych instytucji.
5. Stwórz okazję do wspólnego spędzania czasu wolnego
W przeżywaniu trudnych emocji bardzo ważna jest równowaga między rozmową o naszych odczuciach, a organizowaniem rozrywki, która pozwoli rozproszyć myśli. Od czasu do czasu rodzice i dzieci mogą spędzać czas na wspólnej zabawie lub gotowaniu posiłków. Dostęp nastolatka do mediów nie powinien być nieograniczony.
6. Trzymaj się rutyny
Dzieci potrzebują stałości, planu dnia. Opracowany wspólnie harmonogram powinien obejmować zarówno czas na zabawę, możliwość kontaktu za pomocą mediów z przyjaciółmi, a także czas „wolny od technologii” i czas na prace domowe. Dużym wsparciem dla naszych dzieci  będzie zapewnienie przewidywalnego dnia  i świadomości, kiedy powinny się uczyć lub pracować w domu, a kiedy mogą coś robić dla przyjemności.
Opracowała Maria Nikołajuk
na podstawie wywiadu z dr Lisą Damour, doświadczoną psycholog dla młodzieży i felietonistką „New York Times”


Wstecz