Jak zmotywować się do nauki i uczyć się z przyjemnością? - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Jak zmotywować się do nauki i uczyć się z przyjemnością?
wtorek, 14 kwietnia 2020 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty  

Czy to w ogóle możliwe?  Może się udać, jak się trochę postaramy.

Poznajcie 6 prostych sposobów, które pomogą zmotywować się do nauki i przyswoić materiał:

1. Znajdź ważny powód do nauki np. dostanie się na wymarzony kierunek studiów, nagroda, dyplom za wysoką średnią ocen, lepsze zrozumienie otaczającego świata.

2. Ucz się w inspirującym miejscu, dobrze zorganizowanym, żeby bałagan nie odciągał uwagi od nauki. Pokój, w którym zazwyczaj się uczysz, możesz zamienić na inne pomieszczenie, balkon albo przydomowy ogródek.

3. Stwórz system nagród - to paliwo do motywacji na długi okres np. zakup czegoś fajnego, o czym marzysz. A za opanowanie partii materiału, nauczenie się kilku trudnych tematów nagrodą może być obejrzenie ulubionego serialu albo nasze ulubione danie na rodzinnej kolacji.

4. Ucz się z innymi - warto znaleźć osobę, z którą będziesz mógł na bieżąco dzielić się wiedzą, przemyśleniami, opiniami, oczywiście za pomocą mediów. Druga osoba może wytłumaczyć trudne zagadnienia, przepytać. Poza tym towarzystwo innych osób, które "łączą się z nami w bólu" sprawia, że nauka staje się przyjemniejsza.

5. Zadbaj o poranną rutynę i plan dnia - sposób, w jaki rozpoczynamy poranek, zwykle rzutuje na resztę dnia. Wprowadzenie określonego porządku pozwoli pozostać w pozytywnym, produktywnym trybie przez kilka lub kilkanaście godzin.

6. Relaksuj się i rób przerwy w nauce – czas odpoczynku spędzamy tak, jak nam się podoba. Niektórzy śpią, czytają lekką literaturę, kolorowe gazety, gotują ulubione potrawy, a niektórzy ćwiczą, kręcą hula hopem, robią pompki. Oczywiście mózg najbardziej odpoczywa przy aktywności fizycznej. Można również wykorzystywać treningi relaksacyjne, polegające na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni.

Pozytywne myślenie również się tutaj przyda :)

Dla krótkodystansowców, dla osób, które mają problem z rozpoczęciem pracy i utrzymaniem koncentracji przez dłuższy czas może być pomocna technika Pomodoro. Polega ona na podziale pracy na 25-minutowe okresy pracy i krótkie 5 lub 10-minutowe przerwy. Po 4 takich sekwencjach możemy zrobić dłuższą przerwę np. 15 czy 30-minutową.

https://tomato-timer.com/

Opracowała Maria Nikołajuk

Na podstawie:
https://jaksieuczyc.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/Wstecz