Drodzy uczniowie, prosimy Was, abyście nie zapomnieli o języku polskim - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Drodzy uczniowie, prosimy Was, abyście nie zapomnieli o języku polskim
niedziela, 15 marca 2020 roku
Kategoria: Komunikaty

W związku z sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy, prosimy Was, abyście nie zapomnieli o języku polskim. Mądrze wykorzystujcie czas wolny  i uczcie się, wykonując  następujące zadania:

• Pracujcie z podręcznikami do języka polskiego, czytajcie teksty, które pochodzą z epok aktualnie przez was omawianych, po każdym tekście są informacje o danym utworze, co bardzo pomoże w jego interpretacji oraz pytania do tekstu, które próbujcie samodzielnie opracowywać i odpowiedzi zapisywać w zeszytach.
  • TV Kultura codziennie od godz. 13 do 17, są proponowane programy edukacyjne, w tym ekranizacje lektur szkolnych, prosimy o śledzenie tych propozycji i oglądanie tych, które można wykorzystać na lekcjach języka polskiego, szczególnie chodzi o lektury obowiązkowe.
  • Uczniowie kl. III, do Was zwracamy się w szczególny sposób, wykorzystajcie ten czas na powtórzenie do egzaminu maturalnego, oprócz treści, które są w podręcznikach, przypominamy o lekturach z tzw. gwiazdką są to: Bogurodzica, Lament świętokrzyski,  wybrane fraszki, pieśni i treny  J. Kochanowskiego, II i III cz. Dziadów A. Mickiewicza, Pan Tadeusz A. Mickiewicza, Zemsta A. Fredry, Lalka B. Prusa, Wesele S. Wyspiańskiego, Sklepy cynamonowe B. Schulza, Ferdydurke W. Gombrowicza. Ponadto na stronie CKE w zakładce Matura nowa formuła znajdziecie informator maturalny, zbiory zadań, filmy edukacyjne, które możecie wykorzystać przy powtarzaniu, są tam też ćwiczenia, które możecie wykonywać i wysyłać nam na emaile w celu sprawdzenia.
  • Uczniowie klas II- oprócz systematycznej pracy z podręcznikiem, prosimy o przeczytanie Lalki B. Prusa oraz Zbrodni i kary F. Dostojewskiego.
  • Uczniowie klas I po gimnazjum pracujecie z podręcznikiem i przeczytajcie Makbeta W. Szekspira.
  • Uczniowie kl. I po szkole podstawowej -oprócz systematycznej pracy z podręcznikiem, prosimy o przeczytanie utworów pod tytułem Odprawa posłów greckich J. Kochanowskiego, Makbet oraz Romeo i Julia W. Szekspira.
  • od poniedziałku 16.03 na regionalnym kanale TVP Białystok będą prowadzone telelekcje z języka polskiego i matematyki.

Wskazane lektury w wersji papierowej lub audio dostępne są na stronach internetowych, np. wolnelektury. Dobrze by było, abyście w tym czasie (do 25.03) dokończyli opracowywanie epok, które obecnie poznajecie. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości kontaktujcie się z nami przez emaile:

alicja.kobus5@wp.pl

maleszewska66@op.pl

Życzymy zdrowia i mobilizacji do pracy.

Alicja Kobus, Mirosława Maleszewska