Uczniowie drugich klas mieli możliwość zwiedzania wystaw prezentowanych w Muzeum w Ratuszu - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

wtorek, 15 października 2019 roku

W dniach 8.10.2019 r. oraz 11.10.2019 r. uczniowie drugich klas naszej szkoły mieli możliwość zwiedzania wystaw prezentowanych w Muzeum w Ratuszu. Naszymi przewodniczkami po tajnikach Muzeum były Pani Kierownik Alina Dębowska oraz Pani Natalia Gierasimiuk, które po polsku oraz po białorusku, w niezwykle ciekawy i zajmujący sposób opowiadały o wystawach stałych oraz czasowych.

Największą dumą Ratusza jest wystawa stała „Tajemniczy ręcznik”. Uczniowie mieli okazję obejrzeć część zbiorów muzealnych, pokazanych w pięknej oprawie. Duże wrażenie zrobiło na wszystkich pomieszczenie, w którym na wszystkich ścianach wisiały przepiękne ręczniki weselne. Uczniowie poznali historię ręcznika obrzędowego, proces jego powstawania, symbolikę kolorów oraz wzorów. Każdy ręcznik to inna historia, często szczęśliwa, wesoła, ale niejednokrotnie również smutna, tragiczna. Zwiedzanie miało charakter aktywizujący. Uczniowie chętnie wykonali zaproponowane im zadanie – wyjaśnienie symboliki jednego z ręczników.

Oprócz wystawy „Tajemniczy ręcznik” uczniowie mieli okazję obejrzenia makatek na wystawie „Modne makatki”, Bielska na starych fotografiach oraz niezwykłej wystawy obrazów wyszywanych wstążką „Z miłości do kwiatów” autorstwa Pani Maryny Czyściakowej .

Wszyscy byliśmy pod wrażeniem zbiorów Muzeum. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zobaczymy kolejne ciekawe wystawy.

Anna Demianiuk