Nasze dziewczyny na Politechnice Białostockiej - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Nasze dziewczyny na Politechnice Białostockiej
czwartek, 11 kwietnia 2019 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Osiągnięcia  

W czwartek (11.04) w całym kraju odbywały się wydarzenia pod wspólnym hasłem Dziewczyny na Politechniki. W konferencji na Politechnice Białostockiej wzięły udział dziewczyny z naszej szkoły Karolina Hryniewicka i Katarzyna Łukaszuk.

Tegoroczna kampania „Dziewczyny na Politechniki” szczególnie skierowana jest na promocję kierunków studiów związanych z IT. W Polsce od kilku lat obserwowany jest wzrost zainteresowania studiami informatycznymi, a na wielu polskich uczelniach informatyka stała się najbardziej obleganym kierunkiem. Przy ogólnym spadku liczby studentów na polskich uczelniach, liczba osób studiujących kierunki informatyczne stale rośnie (o koło 0,6 punktu procentowego co roku).  W ubiegłym roku ponad 11 tysięcy absolwentów kierunku informatyka weszło na rynek pracy, z tego prawie 1,5 tysiąca to kobiety – wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Fundacja od 12 lat prowadzi wspólnie z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych akcję zachęcającą do wybierania kształcenia inżynierskiego. Politechnika Białostocka od początku bierze w niej udział.

Na czwartkowe spotkanie organizowane na Wydziale Informatyki przybyły nie tylko uczennice szkół średnich, ale także ich koledzy zainteresowani studiami inżynierskimi oraz bezpieczeństwem w sieci. Wszystkich powitały Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej PB prof. Marta Kosior-Kazberuk oraz Prodziekan do spraw Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki dr hab. Dorota Mozyrska.

O tym, jak utworzyć hasła, które stawią opór algorytmom wykorzystywanym do łamania zabezpieczeń mówił dr inż. Andrzej Chmielewski z Wydziału Informatyki PB. Natomiast mgr inż. Maciej Szymkowski (także WI PB) przybliżył uczestnikom zagadnienia związane z technologiami biometrycznymi – zdaniem ekspertów już wkrótce biometria będzie powszechne stosowana w światowej i polskiej bankowości i wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Jan Jankowski z Agencji Social Media mówił o trudnej sztuce zachowania prywatności na Facebooku i Instagramie.

W czasie panelu dyskusyjnego studentki różnych wydziałów Politechniki Białostockiej przekonywały, że studia inżynierskie to rozwijanie pasji, pewna przyszłość i dobra praca. O swoich doświadczeniach mówiły: Nela Brzozowska – studenta informatyki, Aneta Łukowska – automatyka i robotyka, Honorata Sierocka – elektrotechnika, Marlena Dobosz – budownictwo. Nasze absolwentki Natalia Prokop i Edyta Szkiłądź opowiedziały, jak szybko ze studiów na Wydziale Informatyki przeszły do pracy zawodowej – obie zostały programistkami w firmie SoftwareHut.

W kolejnej części dzisiejszego spotkania studentki Politechniki Białostockiej, dzięki Sandrze Wiktorko z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, poznały programy stypendialne i mentoringowe skierowane do dziewczyn: Lean in STEM, IT for She oraz Intel-Perspektywy.

Prezentacjom w auli towarzyszyły atrakcje przygotowane przez studentów Wydziału Informatyki PB, były retro gry komputerowe, keyboard challenge (czyli składanie rozbitej klawiatury:-), a także zabawy logiczne, wirtualne gry i pokaz walk sumo robotów mobilnych z koła MSI.

Fot. Katarzyna Łukaszuk & Karolina Hryniewicka

Coraz więcej informatyczek

Jak podaje najnowszy raport „Kobiety na politechnikach”, przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, na polskich uczelniach technicznych od kilku lat liczba dziewczyn zatrzymała się na poziomie 36 proc. Najmniejszy odsetek studentek obserwujemy na elektrotechnice, automatyce i robotyce oraz mechatronice (mniej niż 10 proc.). Chętniej dziewczyny wybierają biotechnologię i architekturę (powyżej 70 proc.) oraz inżynierię biomedyczną, grafikę, matematykę i zarządzanie (ok. 60 proc.) – to dane z ogólnopolskiego badania.

Już w ubiegłym roku zaznaczył się trend większego zainteresowania dziewczyn kierunkami informatycznymi. Dziś przyszłe informatyczki stanowią prawie 15 proc. ogólnej liczby studentów kierunków IT (dla porównania w roku akademickim 2014/2015 – ok. 12 proc.). W tym roku organizatorzy akcji chcą zwrócić szczególną uwagę właśnie na kierunki studiów związanych z IT.



Wstecz