Finał XVII Olimpiady Języka Białoruskiego - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Finał XVII Olimpiady Języka Białoruskiego
czwartek, 7 kwietnia 2011 roku
Dodał: Paweł Szeszko

7 kwietnia 2011 roku w Warszawie odbył się Finał XVII Olimpiady Języka Białoruskiego. Laureaci i finaliści Olimpiady wraz ze swoimi nauczycielami zostali zaproszeni do Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego by odebrać dyplomy oraz nagrody.

W etapie centralnym Olimpiady brało udział 15 osób – siedem z naszej szkoły, siedem z II Liceum w Hajnówce i jedna osoba z Białegostoku. Tytuł laureata uzyskało 6 osób. Zwyciężczynią Olimpiady została Marta Bielewska (LO w Hajnówce). Drugie miejsce przypadło Pawłowi Szeszko (LO w Bielsku Podlaskim) i Piotrowi Gierasimiukowi (LO w Hajnówce). Trzecią lokatę uzyskali Ewa Szkoda i Tomasz Lewczuk (LO w Bielsku Podlaskim) i Paula Szymaniuk (LO w Hajnówce).

Nasi Olimpijczycy(od lewej): Agnieszka Repnik, Emilia Oniszczuk, Ewa Szkoda, Paweł Szeszko, Joanna Fiedoruk, Anna Sielewonowicz i Tomasz Lewczuk
fot. A. Maroz (Niwa)

Uroczyste podsumowanie Olimpiady rozpoczęło się o godzinie 12.00. Podczas spotkania wszystkim uczestnikom etapu centralnego zostały wręczone dyplomy, zaświadczenia o uzyskaniu tytułu laureata/finalisty oraz cenne nagrody rzeczowe. W sali padło wiele ciepłych słów podziękowania dla organizatorów, nauczycieli i uczniów za pracę i trud włożony w przygotowanie Olimpiady.

Po wspólnym obiedzie uczestnicy Olimpiady wraz z nauczycielami i organizatorami udali się na spotkanie z Wiktaram Gajsionkam – Ambasadorem Białorusi w Polsce. Ambasador pogratulował wszystkim uczestnikom sukcesów i wyraził nadzieję, że Olimpiada i wszystkie inne podobne przedsięwzięcia będą sprzyjać rozwojowi wiedzy o Białorusi i zbliżaniu się kultur Białorusi i Polski. W spotkaniu uczestniczyli także korespondenci z białoruskiej telewizji. Ambasada Białorusi w Polsce zorganizuje wszystkim uczestnikom etapu centralnego wycieczkę na Białoruś, podczas której będą mogli zobaczyć zamki Obwodu Grodzieńskiego i zapoznać się z rówieśnikami zza wschodniej granicy.

Olimpiada Języka Białoruskiego jest organizowana już od 17 lat. Zdobycie tytułu laureata i finalisty oprócz tego, że zwalnia z egzaminu maturalnego z tego języka, daje wstęp na wiele uczelni wyższych. Tematem przewodnim XVIII Olimpiady Języka Białoruskiego będzie życie i twórczość Maksima Bahdanowicza.

fot. Aleksei Zelenko, Paweł Szeszko
Dziękujemy Ambasadzie Białorusi w Polsce za udostępnienie fotografii