Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 2018 - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 2018
czwartek, 15 listopada 2018 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Pozostałe  

W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

Akcja powstała z  inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. Dziennikarz w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera ponad 7 milionów ludzi. Ekonomiczne koszty chorób związanych z paleniem tytoniu szacuje się na 1,4 biliona dolarów.

W 2017 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznawała się niemal jedna czwarta Polaków – 24% . Na podstawie wyników z poprzednich lat zauważalna jest tendencja spadkowa udziału osób palących nałogowo. Odsetek regularnych palaczy zmalał z 31% w 2011 roku do 24% w 2015 roku. W 2017 roku odsetek ten nie uległ zmianie.

Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo-skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.

Ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Już wypalanie kilku sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia.

  • Co się dzieje z organizmem po rzuceniu palenia tytoniu:
  • po 20 minutach tętno wraca do stanu spoczynku;
  • po 8 godzinach poziom nikotyny i tlenku węgla we krwi zmniejsza się o połowę;
  • po 24 godzinach następuje najwyższy poziom stresu spowodowany odstawieniem nałogu;
  • po 48 godzinach ciało pozbywa się całkowicie tlenku węgla, a płuca zaczynają się oczyszczać. Poprawiają się zmysły smaku i węchu;
  • po 72 godzinach oddychanie staje się łatwiejsze i zwiększa się poziom energii;
  • 2-12 tygodni poprawia się krążenie, płuca nadal się oczyszczają, co może powodować kaszel;
  • 3-9 miesięcy płuca są zdrowsze o 10%;
  • po roku ryzyko chorób serca jest o połowę mniejsze niż u osoby palącej;
  • po 10 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc;
  • po 15 latach ryzyko zawału jest na tym samym poziomie, co u osoby niepalącej.


Wstecz