„Narodny Albom-20 lat” - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

„Narodny Albom-20 lat”
niedziela, 4 września 2016 roku
Kategoria: Uroczystości

Wspaniałe widowisko muzyczne „Narodny Albom-20 lat”  w reżyserii Konrada Smugi  mieli okazję obejrzeć uczniowie i nauczyciele Naszej Szkoły 4 września w białostockiej Operze.

„Narodny Albom” to kultowy białoruski projekt muzyczny, stworzony i wydany na kasetach przed 20 laty przez białoruskich artystów. W 1997 roku postanowili oni zrealizować pierwszą białoruską rock operę, która wystawiona najpierw w Mińsku, a później w Polsce, okazała się sensacją. Muzycy najpopularniejszych białoruskich zespołów rockowych – Kasia Kamockaja z Nowaje Nieba, Lawon Wolski z NRM i Mroi, ale też Michał Aniempadystau, Anatol Dodz i Aleksandr Pomidoroff – wpadli na pomysł wystawienia nostalgiczno-ironicznej „opowieści z dawnego pogranicza”. Akcja opery toczy się w przedwojennym Rakowie – małym miasteczku na samej granicy ówczesnej „pańskiej Polski” i sowieckiej Białorusi. Tło muzyczne: przede wszystkim rock’n’roll, ale też tango, walczyki, polka. Do tego przewrotna fabuła obrazująca klimat polsko-białoruskiego pogranicza i świetne teksty w języku polskim, białoruskim i rosyjskim napisane przez Aniempadystowa.

Może nasi utalentowani uczniowie pokuszą się kiedyś o wystawienie „swojego” spektaklu na motywach „Narodnego Albumu”? Potencjał  jest ogromny, o czy świadczą dotychczasowe udane przedstawienia muzyczne i teatralne w wykonaniu uczniów. Byłoby wspaniale!

Fot. Sławomir Niedźwiecki