Logicznie, matematycznie, historycznie!!! - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Logicznie, matematycznie, historycznie!!!
wtorek, 5 kwietnia 2016 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Wycieczki  

W dniu 04.04.2016 klasa Id miała okazję obejrzeć wystawę „Pułapki umysłu” na wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Rozwiązując logiczne zagadki można było potrenować umysł przy takich stanowiskach jak: Most Leonarda, Wieża Hanoi,  Efekt Komiwojażera - Mapa Europy, Drewniany Most, Piramida z dwóch elementów, Piramida z piłek, Mozaika Eschera – kangury, Matematyczny Zegar, Zagadka Kwadratotrójkąt, Kalendarz Pantomino, Gra Jenga XXL.

W jednej z sal mogliśmy się zanurzyć w fikcyjnych światach za pomocą cyberokularów Okulus. Są to okulary wirtualnej rzeczywistości dla peceta. Uczucie bycia w środku jest wyjątkowo intensywne z powodu dużego kąta widzenia. Dla zanurzenia się w wirtualnym świecie istotny jest również wysoki komfort noszenia oraz szybkie czujniki ruchu, rejestrujące ruchy głowy użytkownika.
Kolejnym punktem naszej wyprawy był Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie pod kierownictwem Pani Dr Anny Rybak  odbyły się zajęcia na temat praktycznego stosowania funkcji liniowych oraz prezentacja programu „Geogebra”, który pozwala  rysować wykresy dla wskazanych funkcji liniowych i kwadratowych, liczyć pole powierzchni figur w układzie współrzędnych, obliczać kąt pomiędzy prostymi lub punktami, wyznaczać punkty przecięcia wykresów dwóch funkcji, przesuwać obiekt o dany wektor, obracać o zadany kąt, wyliczać odległości. Wszelakie wprowadzone do GeoGebry obiekty wyświetlane mogą być w 3 reprezentacjach - graficznej, algebraicznej i komórkach arkusza kalkulacyjnego. 
Po południu obejrzeliśmy polski dramat wojenny  w reżyserii Jerzego Zalewskiego „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” . Jest to historia sześciu lat walki i wielu spektakularnych akcji zbrojnych,  opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, którego doświadczali młodzi partyzanci w najintensywniejszym okresie swojego życia.
Walery Skrundz

Fot. Walery Skrundz



Wstecz